Własne mieszkanie – podpowiadamy, jak sfinansować jego zakup

W jaki sposób można zdobyć własne mieszkanie? Jest kilka sposobów finansowania jego zakupu. Te najbardziej oczywiste to sięgnięcie do własnej kieszeni albo kredyt hipoteczny. Niestety niewiele osób dysponuje odpowiednimi oszczędnościami. Z kolei na skorzystanie z możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego mogą liczyć wyłącznie ci, którzy spełnią określone przez bank warunki.  Własne mieszkanie może przejść na własność osoby zainteresowanej także w drodze spadku. Na to niestety również mogą liczyć nieliczni. Nic zatem dziwnego, że większość młodych ludzi szuka innych sposobów na zakup mieszkania na własność.

Zarobki w Polsce, choć coraz lepsze, nadal pozostawiają wiele do życzenia i pozostają w tyle za krajami Europy Zachodniej. To w naturalny sposób wpływa na nasze oszczędności i gotówkę, jaką jesteśmy w stanie wyłożyć w trakcie transakcji zakupu nieruchomości.

Własne mieszkanie na kredyt hipoteczny

Powyższe sprawia, że wiele osób jedynej szansy na zakup mieszkania upatruje w zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Jego warunki mogą się różnić w zależności od banku. Zanim jednak otrzymamy takie wsparcie finansowe, musimy spełnić dwa podstawowe warunki: wykazać się zdolnością kredytową, która dla każdego banku może być nieco inna oraz posiadać zabezpieczone pieniądze na wkład własny na zakup nieruchomości. Wysokość wkładu własnego od 2017 roku wynosi 20% ceny nieruchomości. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach kredytu, w tym ubezpieczeniu oraz prowizji.

Zaciągnięcie kredytu nie zawsze jest możliwe

Nie każdy może zaciągnąć kredyt na własne mieszkanie. Przeszkodą jest nie tylko brak wkładu własnego i zbyt niskie zarobki, ale również sposób zarabiania na życie. Z problemami będą musiały liczyć się między innymi osoby prowadzące działalność gospodarczą za granicą. Dlatego, jeśli  nie dysponują odpowiednią gotówką, będą musiały prawdopodobnie szukać alternatywnych sposobów finansowania zakupu mieszkania. Jednym z nich jest leasing nieruchomości. Można go porównać do długoterminowego najmu mieszkania, które przechodzi na własność leasingobiorcy po zapłaceniu ostatniej raty.

A może pożyczka od sprzedającego lub dewelopera?

Choć ten sposób finansowania zakupu nieruchomości nie jest popularny, dla kupującego może być bardzo korzystny. Trudnością może okazać się jednak znalezienie sprzedającego, który na to przystanie. Pożyczka od sprzedającego polega bowiem na tym, że przenosi on własność mieszkania na kupującego, a zapłatę za nie otrzymuje w ratach. Na raty może zostać rozłożona całość albo część ceny zakupu. Niestety, wielu kupujących sprzedając własne mieszkanie, zapłatę za nie woli otrzymać od razu w całości. Dlatego na takie finansowanie zakupu nieruchomości liczyć mogą nieliczni.

Sposób na zakup mieszkania bez kredytu? Nadal najkorzystniejsze i najbardziej oczywiste wydaje się posiadanie własnych środków finansowych. Bez nich własne mieszkanie może okazać się tylko mrzonką. Z drugiej strony istnieją inne formy finansowania i warto się z nimi zapoznać. Być może któraś z nich znajdzie zastosowanie w Twoim przypadku?

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge