Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Lampy LED od pewnego czasu szturmem zdobywają rynek. Wiele mówi się o ich zaletach i korzyściach płynących dla gospodarstwa domowego z ich wykorzystania. Pomimo nieustających zapewnień producentów, że jest to w tym momencie najlepsze rozwiązanie na rynku oświetleniowym, wciąż wielu konsumentów ma wątpliwości. Jakie argumenty mogłyby ich przekonać?

Jako że sama stoję obecnie przed wyborem oświetlenia do domu, postanowiłam zbadać sprawę osobiście. Wybrać lampy LED, czy pozostać przy tradycyjnych żarówkach? Przytoczenie wszystkich argumentów za i przeciw oświetleniu LED powinno dać jasny obraz sytuacji i pomóc w podjęciu trafnej decyzji.

Dlaczego LED?

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za oświetleniem LED, przytaczanym przez producentów oświetlenia, ma być ich energooszczędność. Ta cecha rzeczywiście może przemówić do konsumentów, zwłaszcza jeśli nie dysponują zbyt zasobnym portfelem. Możliwość użytkowania lamp LED to możliwość oszczędzania energii i pieniędzy.

Eko rozwiązanie

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść lamp LED jest ich budowa. Produkowane są z bezpiecznych materiałów i nie zawierają w swoim składzie rtęci ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji.

Czas użytkowania

Oświetlenie LED charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością niż inne, dostępne na rynku typy oświetlenia. Zgodnie z zapewnieniami producentów może to być od 30 do 100 tysięcy godzin. Warto pamiętać także o tym, że diody nie wypalają się tak, jak standardowe żarówki, czyli nie gasną nagle, ale po pewnym czasie zaczynają dostarczać mniej światła. Można zatem powiedzieć, że diody LED wypalają się stopniowo. Producenci jako żywotność podają standardowo czas świecenia diody, po którym utraciła ona 30% jasności.

Uderzenie prądu

Dobrze znane użytkownikom tradycyjnych żarówek zjawisko określane jako “uderzenie prądu” nie występuje w przypadku oświetlenia LED. Uderzenie prądu polega na zwiększonym poborze mocy przez żarówkę do momentu, aż ta rozgrzeje się wystarczająco mocno. Konsekwencją tego zjawiska jest szybsze wypalanie się zwykłych żarówek, na skutek częstego włączania i wyłączania. Obniżenie żywotności tradycyjnego oświetlenia to nie jedyny mankament, z którym trzeba się borykać. Dochodzi do tego również większe zużycie energii, a co za tym idzie wyższy rachunek za prąd. Pozostaje zatem ograniczyć ilość włączeń i wyłączeń albo wymienić oświetlenie na LED.

Wielkie światło małych rozmiarów

Ogromną zaletą diod LED są ich niewielkie rozmiary. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach, w których nie sposób umieścić innego źródła światła. Niewielkie rozmiary to cecha, która daje szerokie możliwości zastosowania oświetlenia LED. Inną ważną zaletą diod jest wysoka odporność na wilgoć, niską temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Tą ostatnią gwarantuje budowa lamp, w których brak jest elementów ruchomych.

Barwa światła

Zakres wykorzystania oświetlenia LED poszerza dodatkowo szerokie spektrum barwy światła. Możliwość uzyskania wiązki światła o dowolnie wybranym kolorze to ogromny atut, wykorzystywany w różnych zastosowaniach. Co istotne, w przypadku diod możliwe jest uzyskanie światła dowolnej o barwie, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów.

Jak widać, oświetlenie LED ma bardzo wiele zalet. Ma jednak i wadę. Na rynek trafia obecnie wiele diod wątpliwej jakości, które nie spełniają oczekiwań konsumentów i narażają na szwank dobrą “reputację” oświetlenia LED w ogóle. Dlatego warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy oferują lampy LED dobrej jakości. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, deklarowane na opakowaniu parametry to realne wartości, które znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge