Urządzamy ogród – idealne miejsce relaksu

Własny ogród to marzenie każdego z nas. Trzeba tylko odpowiednio o niego zadbać, a najpierw go stworzyć. Urządzamy ogród? No to do dzieła! Nie trzeba wielkich pieniędzy, jak i długich poszukiwań niedostępnych na rynku materiałów. Co więcej, namiastkę ogrodu można urządzić sobie nawet na tarasie czy niewielkim balkonie. Niewielkim nakładem pracy, a uzyskując niesamowite efekty!

Urządzamy ogród na dużej przestrzeni

Dysponując sporą działką wokół domu jesteśmy w stanie wyczarować sobie cudowną zieloną architekturę. Taką, gdzie znajdzie się miejsce do odpoczynku, ale i umiejscowienia pięknych roślin. Nie zabraknie również przynajmniej kawałka ziemi przygotowanej pod warzywa czy też może zioła. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz upodobań. I oczywiście miejsca, jakim dysponujemy.

Jeśli nie decydujemy się na pomoc doświadczonego architekta, warto skorzystać ze wszelkiego rodzaju, powszechnie dostępnych porad i wskazówek. To dzięki nim dowiemy się, w jaki sposób sadzić i dbać o poszczególne rośliny. Jakich potrzebują warunków, by cieszyć nasze oczy możliwie długo. Ta sama kwestia tyczy się ziół, warzyw czy owoców. Jadalnych produktów, które przynajmniej w niewielkiej ilości chcemy mieć w swoim ogródku.

Innych rozwiązań wymagać będzie samodzielna działka gdzieś na obrzeżach miasta. Do ogrodu przylegającego domowi możemy wyjść codziennie. Podlewać, pielęgnować i doglądać roślin. Oddalone działki zwykle nie dają nam takich możliwości. Trzeba zatem zadbać o takie gatunki drzew, krzewów czy wszelkiego rodzaju sadzonek, które nie będą wymagać czasochłonnej i zbyt skomplikowanej pielęgnacji.

Na koniec zostawiamy tarasy i balkony. Minimum przestrzeni, pośród których można stworzyć taki klimat, że poczujemy się niczym w prawdziwym ogrodzie. Na rynku jest sporo materiałów, które będą imitować chociażby trawę. Do tego dołożymy doniczki z roślinami i ziołami ustawione na parapecie bądź zawieszone na balustradzie. Postawimy meble ogrodowe i mały ogród gotowy!

Urządzamy ogród – przydatne wskazówki

Warto pamiętać o tym, bo wszelkiego rodzaju gatunki roślin dobierać wedle czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na ich pielęgnację. Co najważniejsze jednak, uwzględniamy warunki środowiskowe, jakie panują w określonych miejscach. By uzyskać piękne okazy, bujną, soczyście zieloną trawę i kwitnące drzewka.

Poza roślinami, nie możemy zapominać o oświetleniu. To nie tylko kwestia poruszania się po terenie, ale i żywotność właśnie roślin. Od sposobu ich oświetlenia zależeć będą efekty wizualne, a także to czy wrażliwe liście lub płatki ulubionych kwiatów, nie zostaną uszkodzone zbyt mocnym światłem.

Na koniec wybierzemy doskonałe meble ogrodowe. Pamiętając, że muszą być wykonane z takich materiałów, aby swobodnie przetrwały różnorodne warunki atmosferyczne.

Reszta to już tylko kwestia gustów i własnych możliwości finansowych. Przeanalizowania czy wolimy samodzielnie stworzoną aranżację, nawet niedoskonałą, czy stawiamy na profesjonalny projekt. To jak? Urządzamy ogród? Czas na działanie!

Ocena