Twoja wymarzona łazienka, jest na wyciągnięcie… lampy

Niewielkie łazienki zwykle nie przekonują nas swoim metrażem. Brakuje miejsca na to, by przestrzeń tę, urządzić według własnych upodobań i marzeń o strefie relaksu. Z kolei w tych największych łazienkach, często nie osiągamy efektu atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi. Wpływać na to może również niski budżet, który nie pozwala na wybór tego, co tak naprawdę nam się podoba. Jest i na to sposób! Bardzo ciekawe efekty, a do tego wymarzoną atmosferę można uzyskać z odpowiednio dobranym oświetleniem. I to niekoniecznie za horrendalne pieniądze.

Mała, ale przytulna

Czy łazienka może być przytulna? Oczywiście! Jeśli jest niewielka i wybierzemy do niej klasyczne kinkiety, kształtny plafon, a do tego światło będzie mieć ciepłą barwę, poczujemy się miło, bezpiecznie, przytulnie. Z powodzeniem zaznamy relaksu nawet w małej wannie czy pod skromną kabiną prysznicową. Nie będzie przestronnie, ale na pewno łazienkę opuścimy wypoczęci, wypielęgnowani i z uśmiechem na twarzy.

Na dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na znacznie więcej i tu pojawiają się problemy. Jak przestronną łazienkę oświetlić, by była równie przyjazną, co ta najmniejsza? Najlepiej wyznaczyć poszczególne strefy i to do nich dobrać lampy łazienkowe. By całe pomieszczenie pozwalało na komfort użytkowania, sprzątania i wygodne odnajdywanie przedmiotów, na suficie powinno zagościć wyraziste światło. Najlepiej odbite od sufitu, by zostało rozproszone i równomiernie oświetliło całą łazienkę.

Przy umywalce i lustrze światło musi równomiernie oświetlać twarz. Eliminować cienie przekłamanie kolorów. To szczególnie ważne dla pań, które wykonują makijaż i nie chcą osiągnąć nieestetycznego efektu maski. Lampy powinny być zatem równomiernie rozmieszczone wokół lustra. Można zastosować kinkiety bądź ledowe listwy czy też punktowe źródła światła na wszystkich krawędziach lustra.

Na koniec zostawiamy strefę kąpielową. Tę, która ma być właśnie przyjazną, wręcz przytulną i pozwalającą na maksymalny relaks. Można pozwolić sobie na barwne światło, by uzyskać ciekawe efekty. Światło powinno być miękkie i ciepłe.

Sprawdzone rozwiązania

Warto zadbać o to, by światło w poszczególnych strefach było oddzielnie włączane. Co nam bowiem po romantycznej atmosferze kąpieli przy zapalonych świeczkach i delikatnie sączącym się świetle, gdy z sufitu wciąż bije mocna i wyrazista wiązka? To nie tylko kwestia komfortu użytkowania i uzyskania klimatu, jaki na daną chwilę jest nam potrzebny, by się zrelaksować bądź skoncentrować na sprzątaniu. To także kwestia oszczędności, bo włączamy tylko te lampy, które mają oświetlić wybrane fragmenty łazienki.

W łazience pamiętajmy również o tym, by lampy dobrać rozmiarowo do metrażu pomieszczenia. Zwisające żyrandole i bogato zdobione kinkiety w malutkich łazienkach, przytłoczą i z pewnością nie będą zadowalać. Dla uzyskania pożądanej atmosfery i oczywiście komfortu korzystania z łazienki, konstrukcje lamp muszą odpowiadać nie tylko naszym gustom.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge