Suwalski Biskupin – Góra Zamkowa w Szurpiłach

Mimo, że Suwalszczyzna kojarzy się z nizinnymi terenami i jeziorami, jednym z najpiękniejszych miejsc regionu jest Góra Zamkowa. Znajduje się ona na Pojezierzu Suwalskim w gminie Jeleniewo, we wsi Szurpiły. Jest to najwyższe wzniesienie okolicy, z którego można podziwiać malownicza panoramę Suwalszczyzny. Poza walorami krajobrazowymi, Zamkowa Góra jest jednym z najciekawszych obiektów archeologicznych na tych terenach. Obecnie można spotkać tu fragmenty wałów i umocnień, które są pozostałościami po osadnictwie Jaćwieskim z X – XIII wieku.

Każdy kto ma zamiar odwiedzić Suwalszczyznę w okresie urlopowym powinien wybrać się w okolice wsi Szurpiły, bowiem Góra Zamkowa jest jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Wzniesienie otaczają inne góry: Kościelna i Cmentarna, a także cztery jeziora Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek oraz jezioro Szurpiły, którego zatoka znajduje się u podnóża Góry Zamkowej. Wzniesienie, które Jaćwingowie wybrali na swoją osadę wznosi się nad okolica na wysokość 45 metrów. wysokość bezwzględna natomiast wynosi 228, 1 m n. p., ale to wystarczy, aby wierzchołek wznosił się wysoko ponad powierzchnię otaczających jezior. Szurpiły w których leży Góra Zamkowa jest dziś miejscowością turystyczną, do której wczasowicze przyjeżdżają odpocząć w ciszy, na łonie malowniczej i niezmąconej przyrody.

Nie trudno tu o perfekcyjny nocleg. Suwalszczyzna to głownie kameralne domki letniskowe, obiekty agroturystyczne czy kwatery prywatne. Na takie właśnie objęty noclegowe mogą liczyć goście przyjeżdżający do w okolice tzw. jezior szurpilskich. Baza noclegowa choć niejednorodna i nieskupiona na jednym obszarze jest tu bardzo bogata. Mimo, że miejscowość Szurpiły została założona w XVII wieku osadnictwo na tym terenie datuje się już na okolice X wieku. Jaćwingowie, którzy zamieszkiwali te tereny na Górze Zamkowej zbudowali osadę, zdaniem archeologów dużo wcześniej niż w czasach Mieszka I. Cały układ góry wraz z okolicznymi jeziorami pełnił funkcję fortyfikacji. Dziś wokół góry można dostrzec trzy pierścienie wałów obronnych wzmocnione kamieniami. Na system umocnień składały się także kanały, które zapewne były wypełnione wodą oraz kamienne mury, które zostały z czasem zdemontowane i wykorzystane na budowę traktów komunikacyjnych. Uzupełnieniem kompleksu były strażnicze wieże znajdujące się na wyspach otaczających górę jezior. Góra Zamkowa ma takie samo znaczenie z historycznego punktu widzenia dla rdzennych mieszkańców Suwalszczyzny, jak Biskupin. Nie został on jednak jeszcze należycie zbadany i zachowany.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>