Style aranżacji wnętrz – krótki przegląd

Różne style aranżacji wnętrz odzwierciedlają różne potrzeby i upodobania inwestorów. To, co dla jednych jest idealnym wnętrzem do mieszkania, dla innych może okazać się zimną i nieprzyjemną przestrzenią. Dlatego tak ważne jest, by patrzeć nie tylko na obowiązujące trendy w architekturze wnętrz, ale przede wszystkim to, czego sami oczekujemy od mieszkania.

Opisując style aranżacji wnętrz, należy zwrócić uwagę, że ich ilość nie pozwala na ujęcie w jednym wpisie wszystkich z nich. Dlatego zdecydowałam się wybrać te najbardziej popularne i omówić pokrótce, czym się charakteryzują.

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Prosta forma, przywiązanie do natury, jasne wnętrza – tak w kilku słowach można scharakteryzować styl pochodzący z Półwyspu Skandynawskiego. Wykorzystane w aranżacji meble są raczej proste i sprawiają wrażenie lekkich. Najczęściej są wykonane z jasnego albo bielonego drewna, choć mogą być również plastikowe. Ogromną rolę w takich wnętrzach odgrywa światło. Styl skandynawski, jak żadne inne style aranżacji wnętrz łaknie światła. Stąd nie powinny dziwić duże przeszklone okna, przemyślana aranżacja oświetlenia oraz jasne barwy we wnętrzu. W utrzymanych w skandynawskim stylu wnętrzach przeważają biele, szarości i beże. Jako drobny akcent kolorystyczny mogą pojawiać się mocniejsze barwy.

Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz – styl klasyczny

We wnętrzach utrzymanych w tym stylu dominuje przede wszystkim ład, harmonia i porządek. Nie jest to jednak ich jedyna cecha. Są to wnętrza eleganckie, które w pewnym stopniu przeciwstawiają się minimalistycznym aranżacjom industrialnym oraz nowoczesnym. Lubią zdobienia, tapicerowane meble oraz stylizowane komody i stoły. W mieszkaniach urządzonych w klasycznym stylu spotkamy też stylowe żyrandole, kryształowe naczynia oraz lustra i obrazy w ozdobnych oprawach.

Styl industrialny i jego niezwykły urok

Choć industrialne wnętrza odznaczają się większą niż wspomniane wcześniej style surowością, mają w sobie niepowtarzalny urok, który przyciąga wielu zainteresowanych. Industrialne wpływy widać w wielu polskich mieszkaniach. Minimalizm i przestrzeń to najważniejsze cechy. W takich wnętrzach nie może być zbyt wielu mebli, a te, które się pojawią, są proste i mogą nosić ślady użytkowania. Często nawiązują też do wnętrz starych fabryk lub warsztatów – metalowa szafka na ubrania, stary drewniany stół, czy obrotowy taboret. Industrialne wnętrza lubią duże przeszklenia, otwarte przestrzenie oraz surowe materiały takie jak drewno, metal, cegła lub beton. Fragmenty aranżacji mogą stanowić surowe elementy konstrukcyjne budynku.

Wnętrza w prowansalskich odsłonach

Styl prowansalski to propozycja dla osób, które lubią jasne, optymistyczne wnętrza i sielską atmosferę. Słoneczny klimat Prowansji i licznie uprawiana w tym rejonie lawenda bez wątpienia miały wpływ na ukształtowanie stylu. Czy są inne style aranżacji wnętrz, które podobnie jak ten lubią florystyczne wzory i przywiązanie do tradycji? Tak, można tu wspomnieć styl rustykalny, który nawet w centrum miasta pozwoli nam poczuć swojski, wiejski klimat. Do prowansalskich wnętrz wprowadza się stare lub postarzane meble. W kolorystyce dominuje biel oraz jasne, pastelowe barwy – fiolet, błękit, róż, zieleń. W prowansalskich wnętrzach ważną rolę odgrywa roślinność – żywe albo suszone kwiaty, zioła oraz lawenda.

Różne style aranżacji wnętrz to różne możliwości. Warto wybrać swój ulubiony i wprowadzić go do aranżacji. Dzięki temu odmienimy mieszkanie i nadamy mu niepowtarzalnego charakteru.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge