Rozpoczęcie budowy domu – w obliczu wyzwania

Chcesz zamieszkać w wymarzonym domu? Sprawdź, co musisz zrobić na początek. Rozpoczęcie budowy wymaga dopełnienia szeregu formalności. Warto też zwrócić uwagę na otoczenie działki, istniejącą infrastrukturę oraz kilka innych, istotnych szczegółów. Jak dopilnować wszystkich ważnych kwestii i o niczym nie zapomnieć. Warto dopytać kogoś, kto już przez budowę przebrnął i zrobić listę najważniejszych rzeczy.

Rozpoczęcie budowy domu dojdzie do skutku, jeśli będziemy dysponować odpowiednim gruntem. Znalezienie go nie zawsze jest łatwe. Trzeba wiedzieć, na co zwracać przy tym uwagę i nie chodzi tu wyłącznie o ładne widoki w okolicy.

Szerokość działki ma duże znaczenie

Wielu z nas marzy o dużym ogrodzie, w którym będą zarówno drzewa owocowe, jak i rośliny ozdobne. Nie każdego jednak na to stać. W efekcie wiele osób zadowala się niewielkimi skrawkami gruntu. Czy na każdej z takich działek będzie można wznieść budynek mieszkalny?

Zanim zdecydujemy się na dokowanie transakcji zakupu, warto znać kilka faktów. Zbyt wąskie działki mogą skutkować trudnością z wpasowaniem w nie budynku. Co prawda wąskie działki są zdecydowanie tańsze od tych o regularnym kształcie, jednak mogą rodzić sporo trudności. Rozpoczęcie budowy na takim gruncie wiąże się z koniecznością wyboru właściwego domu. Szukać należy wśród projektów na wąskie działki. Architekci wyszli naprzeciw inwestorom i przygotowali sporą grupę takich projektów. Znajdziemy je na ich stronach internetowych.

Jeżeli inwestorowi nie odpowiada żaden z tych nich, może pokusić się o przygotowanie projektu indywidualnego. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na to, by działka nie była węższa niż 14 m. Im będzie szersza, tym łatwiej dopasujemy do niej projekt budowlany.

Rozpoczęcie budowy a rodzaj gruntu

Decydując się na zakup gruntu, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na zapisy prawa miejscowego (plan zagospodarowania przestrzennego), które regulują, czy na danym terenie będzie można budować dom jednorodzinny, czy też nie, ale także na rodzaj gruntu. Nie na każdym gruncie dom będzie mógł zostać wzniesiony. Zdarza się też, że z uwagi na stosunki wodne oraz rodzaj gleby na danym terenie, konieczna będzie rezygnacja z podpiwniczenia, a koszt wykonania fundamentów znacznie wzrośnie.

Przed dokonaniem transakcji zakupu nieruchomości warto w ewidencji gruntów i budynków  sprawdzić klasę gleby. Inwestor powinien też zorientować się, jakie informacje zawierają mapy geologiczne lub hydrologiczne. Wszystkiego dowiemy się w miejscowym urzędzie. Rozpoczęcie budowy można również poprzedzić wykonaniem badania geologicznego w terenie. Za pracę geologa zazwyczaj płaci inwestor i musi uzyskać na to zgodę właściciela gruntu. Rzadko zdarza się, by właściciel dysponował już takim badaniem, wyrażając chęć zbycia nieruchomości.

Koszt badania to zazwyczaj kilkaset złotych, ale uwaga w tej kwocie możemy uzyskać bardzo różny jego zakres. Warto szukać geologa, który wykona przynajmniej trzy odwierty oraz badania laboratoryjne gruntu, a następie sporządzi na tej podstawie odpowiednią dokumentację.

Rozpoczęcie budowy domu jest bardzo poważną inwestycją i warto się do niej odpowiednio przygotować. Wszelkie zaniedbania i niedopatrzenia mogą być kosztowne w skutkach.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge