Przybliżamy atrakcyjność Gąsek

Gąski to malownicza nadbałtycka miejscowość wczasowa-wypoczynkowa, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Pod względem administracyjnym jest tkanką powiatu koszalińskiego i gminy Mielno, której stolica słynie z całodobowych rozrywek podczas sezonu letniego. Gąski nie są tak roztańczone jak Mielno, więc bardzo dobrze będą się tutaj czuć osoby gustujące w umiarkowanie cichych miejscowościach. Najprawdopodobniej pochodzą z XVII wieku – przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Osada należała do rodu von Damitz. Ród ten – z powodu zasypania piaskiem upraw rolnych – zwrócił się z prośbą do władz o obniżenie stosownych podatków. Do końca II wojny światowej nazywała się Funkenhagen.

Latarnia morska

W XIX wieku w Gąskach powstała latarnia morska, wysoka na 50 metrów – do tej pory jest to druga co do wysokości konstrukcja w Polsce. Jej budowa miała na celu zapobieganie katastrofom na morzu. Światła wieży świecą na odległość 23,5 mil morskich (czyli około 43 km). Sam obiekt dumnie wznosi się nad całą okolicą, dzięki czemu wieżę widać z daleka lub można ją w niesamowity sposób podziwiać z perspektywy lotu ptaka. Jest udostępniona do zwiedzania – turyści uwielbiają wchodzić po licznych granitowych schodkach, by móc z wysokości przypatrzeć się Bałtykowi oraz sąsiadującym miejscowościom.

Co robić w Gąskach?

Bez wątpienia ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj na wakacje sami lub z rodzinami mają jeden główny cel: jak najwięcej skorzystać z uroków plaży i energii. Morze Bałtyckie wspaniale wpływa na kondycję zdrowotną, a także na wygląd. Piękna opalenizna – zdobyta z umiarem – dodaje każdemu urody i atrakcyjności. Bez względu na rodzaj wypoczynku – czy będzie to relaks bierny czy czynny – Gąski zredukują poziom nagromadzonego stresu, do którego to wiele osób nie chce się przyznać. Lokalne noclegi, prezentowane internetowo przez bazę meteor (Gąski), to sama przyjemność wczasowania. Baza noclegowa spełni marzenia o szczęśliwych wakacjach wszystkich wczasowiczów. Na topie są wycieczki rowerowe po okolicy – służą temu specjalnie wyznaczone trasy. Warto jest zwrócić uwagę na XIX-wieczny Pałac Morski, a także Park Pałacowy. Pałac jest własnością prywatną, ale służy celom turystycznym. Ciekawostką natury leczniczej są niewykorzystywane pokłady glinki zielonej, która robi furorę na całym świecie, a w Polsce jest ciągle niedoceniana.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>