Plafony i żyrandole, czyli oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe to w większości przypadków główne źródło światła, które ma zapewnić we wnętrzu dostateczną jasność. Do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim plafony i żyrandole, a w nowoczesnych wnętrzach równie często oprawy natynkowe i podtynkowe zebrane w większe instalacje świetlne, które zwykle tworzą niezwykłe efekty wizualne.

Oświetlenie sufitowe, któremu nadana została rola oświetlenia głównego w pomieszczeniu, ma na celu dostarczyć do wnętrza wystarczająco dużo światła rozproszonego, by odpowiednio doświetlić wszystkie kąty i zapewnić komfortowe samopoczucie i funkcjonowanie przebywających w nim ludzi. W przeszłości do tego celu stosowano przede wszystkim żyrandole, dziś coraz częściej we wnętrzach mieszkań i biur pojawiają się także plafony.

Plafony, pomysł na oryginalne wnętrze

Choć wielu osobom, podczas rozważań o oświetleniu głównym w pomieszczeniu, nadal automatycznie nasuwa się na myśl żyrandol, warto rozważyć alternatywę dla tego tradycyjnego, stosowanego od dawna oświetlenia i zastanowić się, jakie korzyściami osiągniemy montując we wnętrzach plafony.

Jest to coraz częściej i chętniej wybierany typ oświetlenia. Jego popularność wynika między innymi z oryginalnego, nowoczesnego wyglądu, który doskonale współgra z nowoczesnymi wnętrzami. Mogą być montowane praktycznie w każdym typie pomieszczenia, choć najbardziej popularne są te przeznaczone do kuchni i salonu.

Plafony odznaczające się minimalistyczną formą najczęściej wybierane są do skromnych, ale eleganckich, nowoczesnych pomieszczeń. Warto pamiętać jednak, że producenci oświetlenia oferują też wiele modeli o bardziej skomplikowanych i wymyślnych kształtach oraz znacznie obfitszych zdobieniach. Te drugie z pewnością świetnie spełnią się we wnętrzach, których właściciele preferują bogatszą formę lub pragną skupić wzrok odwiedzających wnętrze na oświetleniu. Wtedy plafony oprócz swojej podstawowej roli, pełnić będą też  funkcję elementu dekoracyjnego wnętrza.

Zważywszy na szeroką ofertę dostępnych na rynku modeli plafonów, odznaczających się zróżnicowaną kolorystyką, designem i materiałem, śmiało można powiedzieć, że istnieje możliwość dobrania egzemplarza odpowiedniego do każdej aranżacji.

Stare – nowe żyrandole

Klasyczne żyrandole znane są z arystokratycznych pałaców i luksusowych hoteli. Wyszukany luksus objawiał się w grze świateł, będącej wynikiem załamywania się światła przechodzącego przez szkło, kryształ i szlachetne kamienie. Choć z tym właśnie kojarzony jest żyrandol, warto pamiętać, że nie wszystkie modele mają tak wyszukany design. Żyrandole, podobnie jak plafony, odznaczają się mnogością form, kolorów i zastosowanych materiałów. Znajdziemy zatem takie, które wpiszą się w luksusowo urządzony salon, jak i takie, które sprostają wymaganiom właścicieli wnętrz skromnych i minimalistycznie zaaranżowanych.

Dzisiejsze żyrandole, oprócz nadania im bardziej współczesnej formy, często charakteryzują się też nowoczesnymi źródłami światła. Niejednokrotnie można zatem znaleźć w nich energooszczędne żarówki oraz lampy LED. W ten sposób spełnione zostały oczekiwania osób, które wraz z zachowaniem niezwykłego uroku, jakiego nadają wnętrzom żyrandole, pragną iść z duchem czasu i wprowadzać do swoich domów ekologiczne i energooszczędne rozwiązania.

Żyrandole, plafoniery i co jeszcze

Wymieniony wyżej typ oświetlenia nie jest jedynym, na jaki można się zdecydować we współczesnych wnętrzach. Inwestorzy bardzo często stosują też takie rozwiązania, jak nowoczesne lampy wiszące, czy większe instalacje świetlne zbudowane z opraw podtynkowych lub natynkowych. Wybór pozostaje w gestii klienta, który po części może kierować się modą, po części własnymi upodobaniami, a po części stylem, w jakim urządzone zostało wnętrze. Niezależnie od indywidualnej decyzji, jednymi z najczęściej wybieranych typów oświetlenia głównego pozostają plafony.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge