Oświetlenie wnętrz dostosuj do funkcji pomieszczenia

Relaks, praca, nauka – przeznaczenie pomieszczenia może być różne. Bardzo istotne jest, by oświetlenie wnętrz uzależnić od ich funkcji i sposobu użytkowania. Znaczenie będzie miał zarówno rodzaj zastosowanej oprawy i miejsce jej montażu, jak i parametry samego światła. Z jakim oświetleniem będziemy mieć do czynienia w sypialni, a z jakim w salonie, biurze i pokoju dziecięcym? 

Aranżacja wnętrz powinna uwzględniać właściwy dobór materiałów, kolorów i faktur. Nie może w nich zabraknąć funkcjonalnych, dostosowanych do konkretnego stylu architektury wnętrz mebli oraz oświetlenia. Ogromne znaczenie dla wygody użytkowania wnętrza ma zwłaszcza to ostatnie.

Oświetlenie wnętrz i aranżacja salonu

W pomieszczeniu, które łączy w sobie wiele różnych funkcji, zastosowane oprawy oraz emitowane przez nie światło powinny być zróżnicowane i korespondować z przeznaczeniem poszczególnych stref funkcjonalnych. W zależności od aranżacji salon może służyć do: relaksu po ciężkim dniu pracy; spotkań z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi; spożywania posiłków, jeśli zostanie połączony z jadalnią oraz pracy, gdy wystrój przewiduje też wstawienie do pomieszczenia biurka.

W każdej z tych stref oświetlenie wnętrz może być odmienne. Dla przykładu: w miejscu przeznaczonym do pracy najlepiej sprawdzi się lampa stojąca lub lampka na biurko, która emituje światło o barwie białej zimnej; a w miejscu przewidzianym do relaksu (lampa wisząca nad wypoczynkiem w salonie) światło o barwie białej ciepłej. W jadalni montuje się oprawę, która pozwoli dobrze doświetlić blat stołu, ale nie będzie oślepiać siedzących przy nim osób; a jako oświetlenie ogólne, które pozwoli doświetlić przestrzeń całego salonu, najlepiej zastosować światło neutralne równomiernie doświetlające całe wnętrze (duży plafon, żyrandol lub instalacja wykonana z opraw wpustowych).

Aranżujemy sypialnię

Pomieszczenia, którym przypisuje się jedną funkcję, można zaaranżować łatwiej i niższym kosztem, niż te wielofunkcyjne. Doskonałym tego przykładem jest przeznaczona do wypoczynku sypialnia. Tu w zupełności wystarczy oświetlenie ogólne oraz nocna lampka. Najlepiej sprawdza się stonowane światło o ciepłej barwie. Przypisuje się mu zbawienny wpływ na ludzki organizm. To za jego sprawą czujemy się bardziej zrelaksowani i rozluźnieni, a to znacznie ułatwia zasypianie.

Oświetlenie w domowym biurze i pokoju dziecięcym

Zdecydowanie inne oświetlenie wnętrz będzie potrzebne w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy oraz nauki. W przeciwieństwie do tego w sypialni nie powinno nas rozluźniać, lecz stymulować do działania, co znacznie ułatwia wykonywanie zaplanowanych zadań. Z takim oświetleniem będziemy mieć do czynienia w domowym biurze oraz w okolicy biurka w pokoju dziecięcym.

Warto zwrócić uwagę, że, o ile oświetlenie wnętrz biurowych może zostać w całości zaplanowane przy użyciu światła o barwie białej zimnej (oświetlenie ogólne i funkcyjne wokół stanowiska pracy), o tyle oświetlenie w pokoju dziecięcym, (podobnie zresztą, jak w salonie) musi łączyć w sobie wiele różnych funkcji. W okolicy biurka przewiduje się zatem światło o bardzo zimnej, a przy łóżku dziecięcym lampę, która emituje światło o barwie ciepłej. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie ogólne, a w tej roli najlepiej sprawdzi się światło neutralne.

Trudno zatem jednoznacznie określić, jakie oświetlenie wnętrz będzie najlepsze, ponieważ w każdym przypadku może zachodzić konieczność zastosowania innej oprawy i innego źródła światła. Na oświetlenie w dużym stopniu wpływa funkcja wnętrza.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge