Oświetlenie ogrodu – co musisz o nim wiedzieć?

Aranżacja ogrodu nie ogranicza się wyłącznie do realizacji zieleni urządzonej oraz ustawienia pośród niej przeznaczonego do wypoczynku kompletu. Funkcjonalna przydomowa przestrzeń nie mogłaby istnieć bez dobrze zaplanowanego i zamontowanego oświetlenia. To, jak się okazuje, ma do spełnienia wiele różnych funkcji.

Dysponując przydomową przestrzenią, grzechem byłoby niewykorzystanie jej na miejsce do wypoczynku. Dzięki odpowiednio zaaranżowanemu oświetleniu będzie można z niego korzystać zarówno za dnia, jak i po zmroku. Okazuje się jednak, że wykonanie takiego oświetlenia w ogrodzie ma znacznie szersze znaczenie i nie ogranicza się wyłącznie do podniesienia komfortu domowników. To także sposób na poprawę bezpieczeństwa na posesji i to na dwa sposoby – doświetlenie ciemnych zakamarków, po których poruszają się domownicy oraz odstraszenie ewentualnych intruzów przed wtargnięciem na posesję. To także sposób na efektowną aranżację ogrodu – gra światła na tle ogrodowej roślinności, podświetlanie jej od dołu lub tworzenie perspektywicznego oświetlenia potrafi dać bardzo zadowalający efekt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując oświetlenie przydomowej przestrzeni, nie wolno pomijać kwestii bezpieczeństwa. Jeśli oświetlenie zasilane będzie z instalacji domowej, dodatkowy obwód warto przewidzieć już na etapie jej projektowania. Należy wyeliminować ewentualną kolizję instalacji elektrycznej z innymi obiektami, takimi jak korzenie drzew i krzewów, czy inne instalacje. Kolejna kwestia to wybór odpowiednich opraw. Oświetlenie przydomowej przestrzeni możliwe jest tylko przy pomocy lamp przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Takie lampy wykazują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz wysoką wodoszczelnością.

Wodoszczelność oprawy uzależnia się od miejsca, w którym będzie montowana. Jeśli inwestor planuje aranżację oświetlenia na tarasie, wystarczy, jeśli wybierze oprawy z IP 44. Jeśli natomiast oświetlenie ma posłużyć do podświetlenia oczka wodnego, wtedy współczynnik wodoszczelności powinien być wyższy i wynosić co najmniej IP 67.

Miejsce wypoczynku

W przydomowej przestrzeni warto zadbać o oświetlenie przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku. Dzięki temu domownicy będą mogli korzystać z niej nawet po zapadnięciu zmroku. Rodzaj opraw powinien zostać dostosowany do stylistyki domu oraz całego ogrodu. Do wyboru inwestora pozostają lampy kule, słupki, kinkiety, świecące girlandy i wiele innych. Duże możliwości w przydomowej przestrzeni daje też oświetlenie LED. Można je wykorzystać do podświetlenia wybranej przestrzeni albo umieścić w ogrodowej latarence, co pozwoli na stworzenie oryginalnej i efektownej dekoracji świetlnej.

Oświetlenie ogrodu powinno być zarazem funkcjonalne – umożliwiać korzystanie z tarasu oraz przydomowej przestrzeni po zmroku – jak i dekoracyjne – zdecydowanie przyjemnej przebywa się w miejscach efektownie oświetlonych. Powinno też umożliwiać stworzenie klimatycznego nastroju, który sprzyjać będzie wieczornemu relaksowi na świeżym powietrzu. Zaaranżowane oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, ani też za ciemne. Dostosowane do miejsca oraz okoliczności (spotkanie ze znajomymi, wieczór we dwoje, czy chwila relaksu z książką w ręku) pomoże stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku.

Światło, cień i roślinność

Ogrodowa przestrzeń może stać się niezwykłą sceną dla gry światła i cieni. Iluminacja roślin i obiektów małej architektury może dać bardzo dekoracyjny, imponująco piękny efekt. Podświetlone od dołu liście drzew i krzewów – zwłaszcza tych, które cechują się ciekawą formą – wyglądają bardzo efektownie. Wokół podświetlonego w ten sposób ogrodu tworzymy aurę tajemniczości oraz niezwykłego klimatu.

Bardzo efektownie będzie się prezentować w ogrodzie oświetlenie perspektywicznie. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie kilku źródeł światła rozmieszczonych w różnych odległościach od domu. W ten sposób skutecznie oświetlimy całą przestrzeń i stworzymy w ogrodzie wrażenie głębi.

Ogród może być doskonałym miejscem do wypoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Korzystanie z niego nie musi ograniczać się do kilku godzin w ciągu dnia. Wypoczynek na świeżym powietrzu śmiało można wydłużyć nawet do późnych godzin nocnych. W tym jednak przypadku konieczna jest aranżacja funkcjonalnego i dekoracyjnego oświetlenia. To powinno tworzyć w przydomowej przestrzeni klimatyczny nastrój i podnosić bezpieczeństwo użytkowników.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge