Oświetlenie dekoracyjne – jakie wybrać?

Oświetlenie w naszych domach przede wszystkim ma spełniać funkcje praktyczne. Istnieje jednak sporo miejsc czy pomieszczeń, w których stawiamy na oświetlenie dekoracyjne. Można rzec, przy okazji praktyczne, ale na pierwszym miejscu efektownie podkreślające wybrane elementy. Branża oświetleniowa proponuje rozwiązania, dzięki którym wnętrze może zyskać na zupełnie innej aranżacji. Popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzyskanie efektu dekoracyjnego, są led-y. Sprawdzamy, co i jak wybierać.

Oświetlenie dekoracyjne we wnękach i zakamarkach

Zwykło się przyjmować, że światłem podkreślać najlepiej figury, rzeźby, zdjęcia. Wszystko to, co w domyśle ma charakter typowo ozdobny. Oświetlenie dekoracyjne pozwala jednak wydobyć charakter z elementów wyposażenia, które są typowo użytkowe. Spełniają określone funkcje i podczas zakupów nie były wybierane po to, by rzucać się w oczy i zachwycać. A jednak dzięki ciekawym pomysłom, nawet banalna szafa czy ciemne zakamarki, mogą stać się efektowne i interesujące. Nie umniejszając na funkcjach praktycznych.

Najlepszą propozycją są popularne led-y. To dzięki nim można uzyskać połączenie funkcjonalności z ozdobą wnętrza. Mają całe mnóstwo zalet. A wady? Nieznaczne i zdecydowanie schodzące na dalszy plan, gdy się przyjrzymy, na jak wiele można liczyć stosując ledowe oświetlenie.

Led-y mają niewielkie rozmiary i łatwo je wtopić w tło. Skromna oprawa oświetleniowa jest w stanie spisać się nawet w małych, ciasnych i niewymiarowych wnętrzach. Ta prostota idzie w parze z uniwersalnością. Ledowe oświetlenie można bowiem dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od przyjętej aranżacji. Elastyczność zaś polega na możliwości zastosowania diod, które emitują barwne światło.

Z jednej strony uniwersalne, z drugiej – o szerokim spektrum możliwości. Spisują się w łazienkach, salonach, pokojach młodzieżowych, kuchniach i długich korytarzach. Nie nadają się na oświetlenie centralne, ale w formie oświetlenia strefowego i przy tym dekoracyjnego, nie ma lepszego wyboru.

Taśmy led

Pojedyncze punkty można umieścić we wnękach i okolicy szaf. Stylizowane meble zyskają na temperamencie, bowiem światłem można na nowo wykreować wybrany fragment. Doświetlą długie korytarze i szczeliny, dając pożądany efekt dekoracyjny. Do takich miejsc sprawdzają się ledowe taśmy. Proste w montażu, gwarantujące niesamowite wrażenie. Puste, ciemne i nijakie przestrzenie zyskują na odmiennym wydaniu, które potrafi zaskoczyć. Poza tym jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ led-y są energooszczędne.

Dekoracje i ozdobne światło

Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na efekcie ozdobnym, można podświetlić fotografie wiszące na ścianach. Pięknie udrapowaną zasłonę okienną czy też elementy, które na tyle współgrają ze światłem o odpowiedniej barwie, iż zyskują znamiona domowych dzieł sztuki.

Taki efekt można uzyskać stosunkowo prostym sposobem i niewielkim kosztem. Oświetlenie dekoracyjne to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy dodać smaczku domowej aranżacji, a przy okazji doświetlić niektóre elementy czy zakamarki.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge