Małe biuro w domu – jak je urządzić?

Małe biuro w domu – to dzięki takiemu miejscu możemy skupić się na zadaniach zawodowych. Chętnie korzystamy z przestrzeni zorganizowanej w taki sposób, bo pomaga się skupić. Choć lubimy spotykać się z ludźmi, a stacjonarne biuro czasem jest nam potrzebne, do wielu rzeczy potrzebujemy zupełnie innej atmosfery. Jak jednak urządzić biuro w domu, by faktycznie realizowanie zadań było efektywne?

Małe biuro w domu – wydzielona przestrzeń

W pierwszej kolejności potrzebna jest wydzielona przestrzeń. Jeśli w tym samym pokoju śpimy, spożywamy posiłki, spotykamy się ze znajomymi i relaksujemy, na pracy będzie niestety trudno się skupić. Co jednak zrobić, gdy mieszkanie jest niewielkie, przestrzeń otwarta dla znoszenia ograniczeń i wygospodarowanie miejsca na zupełnie oddzielne małe biuro, staje się niemożliwe? Warto skorzystać z mebli – tych, które już są we wnętrzu, bądź dokupując coś nowego. Na czym to polega?

Największe pomieszczenie można podzielić na strefy korzystając z mebli. Mały regał na książki i niska komódka, odwrócone frontem do kanapy i stolika kawowego, nie stają się przeszkodą czy ograniczeniem, wręcz przeciwnie. Z jednego pokoju już udaje się zrobić dwa pomieszczenia, funkcjonalne i wciąż komfortowe w użytkowaniu. „Plecy” tak ustawionych mebli, stają się czymś na kształt ściany. Odgradzają przestrzeń sypialnianą lub dzienną od roboczej. Tuż za nimi powstaje nawet niewielki kącik. O tak ustawione meble można oprzeć biurko. Nad nim, na „plecach” komódki czy regału, przykleić tablicę korkową do zawieszania najważniejszych zapisków. Powstaje małe biuro, w którym nie ma już efektu rozpraszania. Zastosowanie tutaj oświetlenie nie przeszkadza również domownikom, spędzającym czas w strefie odpoczynku.

Biuro w domu i oświetlenie

Bez oświetlenia ani rusz! Jak małe biuro, to i odpowiednio dobrane lampy. W takim przypadku najlepiej korzystać z oświetlenia strefowego. Wybrać lampy o mniejszych rozmiarach, które dają węższe wiązki światła, by doświetlić konkretne fragmenty przestrzeni.

W miejscu, gdzie zostaje ustawione biurko, podręczna szafka czy kontenerek na dokumenty, światło musi być wyraziste, powinno oferować skoncentrowaną wiązkę. Dobrze sprawdzają się lampy podłogowe, ponieważ tę przestrzeń zaczynają czynić bardziej przestronną. Jednocześnie włączone w domowym biurze, nie przeszkadzają domownikom, którzy w strefie relaksu spędzają swój czas.

Lampa podłogowa może nawet zastąpić lampkę biurkową. Ustawiona obok biurka, ale opatrzona dwoma źródłami światła, gdzie jedno jest skierowane ku górze, a drugie znajduje się na elastycznym ramieniu, sprawdza się idealnie.

Światło powinno mieć chłodną barwę, ponieważ w takiej łatwiej skupić i skoncentrować. W końcu to biuro, w którym pracujemy, a niekiedy uczymy się. Atmosfera ma zatem sprzyjać efektywności, zupełnie inaczej niż w strefie sypialnianej czy dziennej.

Stworzenie takiego miejsca nawet w mieszkaniu, które nie grzeszy metrażem, jest możliwe! Małe biuro prostymi trikami? Powyższe wskazówki mówią same za siebie.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge