Lampy zewnętrzne w stylu retro, czyli domy z duszą

Lampy zewnętrzne w stylu retro łączą nowoczesne technologie produkcji z wyjątkowym wykonaniem. Choć na rynku obecnie spotykamy głównie oświetlenie nowoczesne, to styl vintage wcale nie wyszedł z mody. Co więcej, taka propozycja pasuje już nie tylko do wnętrz. Doskonale wpisuje się w zewnętrzną architekturę domów klasycznych, dworków i małych willi, a także tarasów czy ogrodów.

Lampy zewnętrzne w stylu retro – oświetlenie na czasie

Choć nie jest to oświetlenie typowo nowoczesne, proste czy futurystyczne i współczesne, to jednak ma pewną przewagę nad propozycjami z najmodniejszych katalogów oświetleniowych. Przede wszystkim mowa o klimacie, wyjątkowej aurze i atmosferze, jaka tworzy się dzięki oświetleniu retro. Stylistyka vintage wpisuje się w potrzeby zewnętrznej architektury budynków klasycznych, tradycyjnych, prowansalskich, jak i romantycznych. Lampy zewnętrzne w stylu retro eksponują subtelność, linie, ciepło i urok.

To samo można powiedzieć o budynkach, które przeszły kompletny remont lub zostały odrestaurowane. Nadszarpnięte zębem czasu teraz cieszą oczy historią zamkniętą w wyjątkowych, odświeżonych detalach. Lampy zewnętrzne w stylu retro są niemalże obowiązkowe do takich miejsc. Roztaczając wokół siebie ciepłe światło, oferując lekko tłumioną wiązkę świetlną, tworzą poświatę. Są w stanie pokreślić charakter i architekturę budynku, jeszcze bardziej je wyeksponować.

Baza nowoczesna technologicznie

Na myśl o lampach retro do głowy przychodzi wiele wątpliwości. Takie oświetlenie kojarzy się z niską trwałością, krótką żywotnością. Do tego żółtym światłem i żarówkami, które co rusz trzeba wymieniać. Na szczęście tak niedopracowane propozycje odeszły już w zapomnienie.

Wizualnie lampy zewnętrzne w stylu retro imitują dawne latarenki. Niekiedy wydają się być wyjęte z dawnych czasów. Technicznie jednak nie można im nic zarzucić. Baza w postaci nowoczesnych materiałów, zastosowanie najnowszych technologii oświetleniowych, wpływa na wysoką jakość. Można liczyć na trwałość, ale i energooszczędność. Tak naprawdę zatem mamy do czynienia z lampami, które dają efekt niczym z powieści przygodowych osadzonych w dawnych czasach. Są jednak wygodne w użytkowaniu, a także opatrzone możliwością zastosowania dodatkowych funkcjonalności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować czujniki ruchu, dzięki którym oświetlenie stanie się jeszcze bardziej efektywne, a nie tylko efektowne.

Jak dobierać lampy retro?

Styl retro czy też vintage jest specyficzny, charakterystyczny i różnią go głównie detale. Nie oznacza to jednak, że wszystkie lampy utrzymane w tej stylistyce będą takie same – wręcz przeciwnie. Ich kolor, barwa światła, wielkość, zastosowane materiały, wpływają na indywidualne dopasowane do zewnętrznej architektury budynku.

Dobór powinien być podyktowany tymi samymi czynnikami, co w przypadku wybierania dowolnego rodzaju oświetlenia. Liczy się stylistyka, liczba źródeł światła, miejsce montażu czy wspomniane, dodatkowe funkcjonalności. Lampy zewnętrzne w stylu retro muszą bowiem eksponować budynek, taras czy ogród, ale i powinny spełniać swoje praktyczne funkcje.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge