Lampy sufitowe w kuchni – komfort gotowania

Kuchenne oświetlenie wpływa na komfort wykonywania wszystkich czynności. Sprawia, że aranżacja staje się harmonijną, a przy tym pozwala stworzyć przyjazne wnętrze. Zastosowane w kuchni lampy spełniają bardzo ważne funkcje, a jednocześnie zachodzi potrzeba dostosowania ich parametrów, do wymogów tak specyficznego wnętrza. Co wybrać, gdy w grę wchodzi oświetlenie montowane na suficie?

Centralny punkt dla oświetlenia głównego

Podstawą w kuchni jest oświetlenie główne, która pozwala stworzyć komfortowe wnętrze. To szczególnie ważne pośród przestrzeni, gdzie nie można pozwolić sobie na dostęp światła naturalnego. Na suficie będziemy zatem umieszczać lampy, ale jakie? Do wyboru jest sporo różnorodnych konstrukcji, ciekawych projektów i funkcjonalnych propozycji.

Lampy sufitowe muszą być przede wszystkim dostosowane wielkością, obszernością oraz ewentualnie długością linki, na jakiej zostają zawieszone. Liczyć się będzie kolejno miejsce montażu. Do wyboru mamy centralny punkt sufitu, ale nie jest to obowiązkowa zasada rozmieszczania oświetlenia. Lampy montowane na samym środku sprawdzą się, ale tylko w małych i geometrycznych kuchniach, które nie wymagają podziału na strefy.

Kuchnie i jadalnie dość obszerne, to doskonałe pole do popisu dla tych z nas, którzy chcą zastosować różnorodne oświetlenie i z jego pomocą planują dzielić kuchnię, na poszczególne strefy. Jedna lampa może zawisnąć nad wyspą kuchenną, by dobrze oświetlać większy fragment przestrzeni. Jeśli wyspa jest jednak podłużną albo postawiliśmy na wydzieloną część jadalnianą ze stołem, lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku lamp, w równych odstępach.

Zasady montażu i wyboru konstrukcji

Niezależnie od miejsca, w którym planujemy zamontować lampę sufitową, trzeba zadecydować o długości linki, na której zawiśnie. Dobrym pomysłem jest znalezienie propozycji z regulowaną długością. Ten parametr ma znaczenie, bo nikt nie chce zawadzać głową o lampę, ani też zmagać się ze światłem rażącym w oczy, podczas spożywania posiłków przy stole.

Konstrukcja to nie tylko design, który powinien pasować do kuchennej aranżacji. Ważnym elementem jest wybór projektu, który udźwignie kuchenne warunki – wyższą podatność na zabrudzenia, tłuste opary, kurz oraz temperaturę i wilgoć.

Złożoność wybranej lampy wpłynie na sposób jej użytkowania. W końcu raz na jakiś czas trzeba wyczyścić oświetlenie, by wciąż oferowało te same walory. Im więcej detali, fantazyjnych kształtów i trudno dostępnych miejsc, tym więcej wysiłku przyjdzie nam włożyć w czyszczenie.

Kolorystyka, zdobienia czy zastosowane materiały, to już głównie kwestia gustu i ponownie dopasowania do wystroju wnętrza. Jeśli odpowiednio zadbamy o każdy z tych elementów, lampy sufitowe zastosowane w kuchni, posłużą przez długi czas, zaowocują doskonale oświetloną i komfortową przestrzenią, a swoim wykonaniem będą przyciągać uwagę.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge