Kuchenna wyspa – wygoda i elegancja

Kuchnia powinna stwarzać komfortowe warunki do przygotowywania i spożywania posiłków. Warto wprowadzać do niej rozwiązania, które ułatwiają te czynności. Jedną z nich jest kuchenna wyspa. Idealnie sprawdza się w dużych kuchniach albo otwartych wnętrzach, łączących w sobie funkcje kuchni, salonu i jadalni.

Kuchenna wyspa we współczesnych wnętrzach jest chętnie widzianym elementem kuchennych aranżacji. Potrafi nie tylko efektownie wyglądać, ale też być bardzo funkcjonalna. Jednak aby dobrze spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio usytuowana względem innych elementów wyposażenia. Zachowanie właściwych odległości pomiędzy wyspą a innymi meblami sprawi, że uzyskamy przestrzeń wygodną w użytkowaniu. To najistotniejsza sprawa, jeśli inwestorom zależy na komforcie podczas gotowania i przygotowywania posiłków.

Kuchenna wyspa – w czym tkwi jej fenomen?

Skąd popularność wysp kuchennych? Zachwyt nimi wynika między innymi z tego, że stwarzają dodatkową przestrzeń do spędzania wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Przestronna kuchnia lub wielofunkcyjne pomieszczenie, przeznaczone do gotowania, spożywania posiłków i odpoczynku dają wiele okazji do spotkań, rozmów, wspólnego gotowania czy biesiadowania. Kuchenna wyspa może być zaaranżowana jako dodatkowa przestrzeń robocza, ale też wykorzystywana do spotkań  z przyjacielem przy kawie, czy spożywania posiłków.

Jeśli inwestor zdecyduje się na montaż płyty grzewczej w blacie wyspy, nie będzie się czuł osamotniony podczas gotowania. Zwrócony twarzą w stronę salonu, nawet w czasie przygotowywania posiłku będzie mógł aktywnie uczestniczyć w rozmowach prowadzonych pomiędzy domownikami. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obejrzał ulubiony serial czy teleturniej. Jednym słowem, dzięki kuchennej wyspie zlokalizowanej w wielofunkcyjnym pomieszczeniu, będąc w kuchni, będziemy jednocześnie w salonie.

Kuchenna wyspa i funkcjonalne aranżacje

Bardzo ważne jest zaaranżowanie przestrzeni kuchennej z wyspą w taki sposób, by stwarzała dogodne warunki do poruszania się po niej, przygotowywania posiłków oraz spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Należy więc zwrócić uwagę na właściwą odległość pomiędzy wyspą a ustawionymi przy ścianie kuchennymi szafkami. Optymalna przestrzeń to taka, która wynosi 80 cm. Pozwoli na swobodne przejście obok siebie dwóch osób, wygodne otwieranie kuchennych szafek, a także komfortowe poruszanie się po kuchni.

Warto zwrócić też uwagę na głębokość szafek zlokalizowanych pod kuchenną wyspą oraz długość blatu umieszczonego na wyspie. Te pierwsze nie powinny być płytsze niż 60 cm, blat natomiast dobrze spełni swoją funkcję, jeśli będzie miał co najmniej 90 cm długości. W ten sposób uzyskamy wystarczającą do wygodnego funkcjonowania w kuchni przestrzeń roboczą na blacie oraz miejsce do przechowywania kuchennych przyborów w kuchennych szafkach wyspy.

Kuchenna wyspa jest nie tylko modnym motywem we wnętrzu. Jeśli zostanie dobrze zaaranżowana, będzie też bardzo funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Właściwie zaplanowana z pewnością spełni oczekiwania użytkowników.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge