Krzewy i drzewa ozdobne. Kilka słów o pielęgnacji

Jednym z najważniejszych elementów przydomowych ogrodów są krzewy i drzewa ozdobne. Jednak ich piękny wygląd i zdrowy wzrost zależą w dużej mierze od właściwej pielęgnacji. Przycinanie, nawożenie i sadzenie na odpowiadających ich wymaganiom stanowiskach to kluczowe czynniki, o których warto pamiętać.

Zadbane krzewy i drzewa ozdobne są wizytówką domu. Dużo mówią też o jego mieszkańcach. Wskazują, jakie są ich ulubione gatunki oraz ile czasu poświęcają na pielęgnację ogrodu. Od posiadanej przez nich wiedzy zależy kondycja i wygląd roślin.

Cięcie – kiedy i jak należy je wykonywać?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakim poddajemy krzewy i drzewa, ozdobne jest cięcie roślin. W zależności od gatunków cięcie może przybierać różną formę i polegać na usuwaniu martwych oraz połamanych gałęzi, poprawianiu statyki drzewa, usuwaniu konarów zagrażających bezpieczeństwu, prześwietlaniu korony albo kształtowaniu pnia rośliny. Cięcia pielęgnacyjne polegające na formowaniu koron najlepiej prowadzić na młodych egzemplarzach, które zabiegi takie znoszą znacznie lepiej niż rośliny starsze. Ich rany zabliźniają się znacznie szybciej, a drzewo pozostaje w dobrej kondycji.

Drzewa i krzewy ozdobne należy obcinać latem, na przełomie czerwca i lipca. Drugie cięcie wykonuje się dopiero na jesień, po zakończeniu wzrostu rośliny. Cięcia można prowadzić wyłącznie w sposób, który nie pogorszy kondycji rośliny. Wskazane jest, aby jednorazowo usuwać nie więcej niż do 30% zielonej masy drzewa lub krzewu.

Należy też pamiętać, że błędy w sztuce ogrodniczej mogą doprowadzić do utraty stabilności rośliny. Przykładowo zbyt mocne podkrzesanie korony skutkuje zmniejszeniem rozmiarów systemu korzeniowego, a co za tym idzie zmniejszeniem odporności rośliny na silne podmuchy wiatru.

O ile w przypadku młodych drzew możemy pozwolić sobie na formowanie korony, o tyle u starszych  ograniczamy się już niemal wyłącznie do zabiegów sanitarnych, usuwania posuszu i poprawy statyki rośliny.

Krzewy i drzewa ozdobne – co jeszcze musisz wiedzieć?

Pielęgnacja roślinności ogrodowej to nie tylko cięcia drzew i krzewów, ale również szereg innych koniecznych do przeprowadzenia prac. Wykonuje się między innymi nawożenie, odchwaszczanie, zabezpiecza przed mrozami, a okresowo również podlewa.

Niekiedy zachodzi konieczność zastosowania specjalistycznych preparatów. Przebarwione liście lub powstawanie w nich dziur, srebrzysty nalot na gałęziach lub usychanie rośliny mogą być symptomami jej choroby albo tego, że została zaatakowana przez pasożyty. W tym przypadku warto zasięgnąć fachowej pomocy. Informację na temat radzenia sobie z problemem można znaleźć w fachowej literaturze albo na stronach www poświęconych ogrodnictwu. Można też korzystać z for, których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i podają sprawdzone rozwiązania. Krzewy i drzewa ozdobne to chleb powszedni dla pracowników szkółek ogrodniczych. Jeśli jednak zamierzamy szukać pomocy właśnie tam, musimy uważać, by nie trafić na osobę bez doświadczenia.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge