Kłodzko – najstarsze miasto Dolnego Śląska

Kłodzko to jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska o bogatej tradycji. Rozkwitło dzięki temu, że znajdowało się na jednej z odnóg bursztynowego szlaku. Z czasem stało się silnym ośrodkiem handlowym, a produkty stąd cieszyły się dobra reputacją. Mieszczanie i kupcy, mieli bowiem sekret, dzięki czemu wszystko czym tu handlowano było świeże i miało najwyższą jakość.

Czym był ów sekret? Pierwszymi magazynami – chłodniami! Już w średniowieczu pod zabudowaniami Kłodzka lokalni handlarze drążyli w skałach piwnice i korytarze, które z czasem się rozrastały. Stała temperatura bez względu na porę roku stanowiła klucz do sukcesu. To tu przechowywano słynne kłodzkie piwo, które swój legendarny smak zawdzięczało długiemu leżakowaniu w podziemiach. Sutereny stanowiły ważny element systemu obronnego miasta.

Kłodzko, jako miasto położone na pograniczu, niemal od początku swojego istnienia było zagrożone atakami. Serce Kotliny dla kolejnych „właścicieli” było ważnym punktem strategicznym. Szczególnie dużą role miasto i tutejsza twierdza odegrała w czasach wojen prusko-francuskich. Dlatego rozbudowa najniższych kondygnacji była także istotna ze względów bezpieczeństwa. Mury twierdzy nie zapewniały dostatecznej ilość miejsca, więc mieszkańcy wykorzystywali krypty, jako miejsce schronienia w kolejnych militarnych kampaniach.

Dziś to bardzo popularny punkt wycieczek. Udostępniona w roku 1976 roku trasa podziemna nazwana „Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego” – to zaledwie fragment całego układu korytarzy znajdujących się pod starówką i fortecą. Brak konserwacji w czasie wojny i zaraz po sprawiły, że zostały zalane. Dopiero w latach 60–tych za sprawą specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej, wojska, górników i nurków udało się odtworzyć udostępniony dziś fragment tras.

Ziemia Kłodzka do dyspozycji turystów ma szeroką i różnorodną bazę noclegową. Znajdują się tu zarówno wysokiej klasy apartamenty i pokoje hotelowe, jak i noclegi dla mniej zamożnych turystów (wątek noclegów -> ). Prywatne kwatery, pensjonaty oferują atrakcyjne cenowo noclegi. Kłodzko to miejsce gdzie odpoczniemy i poznamy trochę historii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>