Jakie znaczenie ma barwa światła?

Wybierając oświetlenie do wnętrza, należy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj oprawy, ale również, a może nawet przede wszystkim na parametry światła. Tym szczególnie ważnym jest jego barwa. W istotny sposób wpływa na funkcjonalność pomieszczenia oraz nastrój użytkowników. Barwę światła należy uzależnić od funkcji wnętrza. Zdarza się też, że w jednym pomieszczeniu zaleca się montaż kilku źródeł światła o różnych barwach. 

W okresie letnim oświetlenie sztuczne ma nieco mniejsze znaczenie niż jesienią, czy zimą, kiedy czujemy potrzebę zrekompensowania niedostatków światła słonecznego. Wtedy wpływ oświetlenia sztucznego na ludzki organizm jest szczególnie dobrze widoczny.

Podstawowe informacje

Barwa światła jest jednym z podstawowych parametrów, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie oświetlenia. Źle dobrane źródło światła będzie rzutować na funkcjonalność pomieszczenia oraz nasze samopoczucie. Sprawi, że staniemy się mniej efektywni podczas pracy, a w czasie wypoczynku będzie nam trudno zregenerować siły. Przy odpowiednio dobranym świetle w pomieszczeniach przeznaczonych na wypoczynek poczujemy się zrelaksowani, natomiast w domowych biurze skupieni na wykonywanym zadaniu. Dzieje się tak, dlatego że światło, w zależności od swojej barwy, może aktywizować ludzki organizm do pracy albo wpływać relaksująco i wywoływać w nim senność.

Nowoczesne oświetlenie pozwala dopasować barwę światła do pełnionej przez określone pomieszczenie funkcji, tym samym sprawiając, że staje się bardziej przyjazne dla użytkownika. Barwę światła określa temperatura barwowa mierzona w Kelwinach. Na tej podstawie wyodrębnia się między innymi światło o barwie ciepłej, barwie neutralnej oraz barwie zimnej.

O tym powinien wiedzieć każdy

Aranżując funkcjonalne pomieszczenie, nie da się nie uwzględnić barwy światła. Ta powinna zostać dostosowana do przeznaczenia konkretnego wnętrza, a jeśli w pomieszczeniu przewiduje się więcej niż jedno źródło światła, do wyodrębnionej w tym wnętrzu strefy funkcjonalnej.

Należy pamiętać, że we wnętrzach przeznaczonych do odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi wybieramy światło w lekko ciepłych tonacjach, tj. wpadających w kolor żółty. Ten rodzaj oświetlenia doskonale sprawdzi się w przeznaczonym do relaksu salonie (lub wydzielonej w nim do tego celu strefie funkcjonalnej), a także w sypialni. Światło o barwie ciepłej powinno się też pojawić się w pokoju dziecięcym, choć w tym przypadku konieczne będzie również zamontowanie innego źródła światła o barwie zimnej (lampka na biurku).

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, w tym także w domowym biurze oraz strefie pokoju dziecięcego przeznaczonej do nauki, najlepiej sprawdza się światło o barwie zimnej, to znaczy białej, przechodzącej w chłodny błękit. Dzięki niemu domownicy stają się bardziej skupieni na wykonywanych zadaniach, wykazują się lepszą koncentracją, są też bardziej efektywni.

Wiedząc, jaka jest różnica pomiędzy światłem o barwie ciepłej i zimnej oraz znając jej wpływ na ludzki organizm, będziemy w stanie zaaranżować funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników pomieszczenia.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge