Uroczystości szkolne z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Łagów 2011-11-14

           Lekcja patriotyzmu  

Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie przygotowali przed Świętem Niepodległości dość ciekawe, oryginalne lekcje patriotyzmu. Uczestniczyli w nich zaproszeni goście: wójt gminy Małgorzata Orłowska-Masternak, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Środowisku Wyższej Szkoły Umiejętności  w Kielcach, dr Barbara Parka, dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno- Ekonomicznych WSU, dr Renata Wojtuś. 

          Krzyżówka o niepodległości     

     Najpierw odbyła się lekcja, którą prowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej. Prezentowali utwory znanych polskich poetów, a także teksty swoich nauczycieli, wiersze: „Katechizm młodego Polaka” Bełzy, „Pytania o Polskę”. Wkomponowali w nie piosenki. Prezentowały się wszystkie klasy: „.Czerwień to miłość, biel – serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste” – recytowali uczniowie.         

 - Świadomość, że jesteśmy Polakami, będzie nam towarzyszyć wiecznie. My nigdy nie zapomnimy, skąd jesteśmy i kim jesteśmy - mówili.  Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. Odczytali głośno rozwiązane hasło: „Rzeczpospolita”. Wspólnie przeszli przez historię, przypomnieli ważne daty. Nie ukrywali, że teraz los jest w ich rękach i oni będę tworzyć historię. Jaką? To zależy tylko od nich. - To nie była akademia ku czci, to aktywna lekcja historii, nie przesiedziana – mówili Monika Durlej i Grzegorz Bera, którzy przygotowali inscenizację. - Nie robiliśmy prób. Niektóre dzieci były zaskoczone, bo tego nie da się do końca zaplanować i przećwiczyć. To była prawdziwa lekcja.          Wyróżnili się mali artyści, którzy recytowali wiersze: Jakub Herbuś, Maciej Sadłowski, Ola Lisińska, uczennice gimnazjum, które śpiewały piosenki: „Mury” – Roksana Miechowicz, „Rota” – Weronika Duda, „Siostry” – Aleksandra Herbuś, „Biały krzyż” - Kinga Grzesik. Akompaniował na gitarze nauczyciel Jacek Wójcik. Lekcję prowadzili: Zuzanna Łach i Patrycja Łach.          

Nawet dyrektor GZS Wiesław Nawrocki był zaskoczony lekcją patriotyzmu w wykonaniu swoich uczniów i przyznał, że zdali ją celująco. Poprosił wójt Małgorzatę Orłowską-Masternak o odczytanie deklaracji podpisanej przez dorosłych obecnych na sali. -  Szanowni państwo dorośli! Świadomi tego, co robimy i odpowiedzialni za to, podpisaliśmy deklarację. Deklaracja dorosłych z okazji święta niepodległości. My, dorośli, obiecujemy dołożyć wszelkich starań, byśmy wspólnie mogli żyć w Polsce wolnej, bezpiecznej i sprawiedliwej. Będziemy dbać o to, by historia niewoli i wojen nigdy się nie powtórzyła. Swą mądrością i doświadczeniem będziemy służyć wam, naszej wspólnej ojczyźnie, Polsce. Wójt Małgorzata Orłowska-Masternak podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości, za piękną, żywą lekcję historii. Wyraziła zadowolenie, że może przebywać z uczniami w tak ważnym dniu dla Polaków. - Cieszę się, że jesteśmy świadomi tego, kim jesteśmy i skąd jesteśmy – powiedziała. – To dobrze, że pamiętamy tę szczególną datę 11 Listopada.   

Czy można być patriotą? 

 Po krótkiej przerwie odbyła się debata oksfordzka „Czy współcześnie można być patriotą?”. W debacie uczestniczyli uczniowie Publicznego Gimnazjum: marszałek Beata Stępień, obrońcy tezy: ..Gracjan  Duda, Dominik Sitarski, Kasia Gadowska, Karolina Serwata, nauczyciel wspierający – Zdzisław Zwoliński, przeciwnicy tezy – Karolina Gadowska, Dawid Zemsta, Karol Gałka, Błażej Łucki, nauczyciel wspierający Agnieszka Świtek, sekretarz debaty -  Anna Gadowska, osoba licząca głosy - Kasia Lisińska. Oto najciekawsze wypowiedzi: Żyjemy w czasach, gdy patriotyzm jest nikomu niepotrzebny. Patrząc wstecz na naszą historię można pomyśleć, że nie są patriotami ci, którzy opuszczają kraj z powodów materialnych.  Cała elita społeczna, ludzie wykształceni zamiast służyć swojej ojczyźnie pracą i umiejętnościami wspierają inne państwa. Patrząc na to, co się dzieje wokół nas, nikomu nie zależy, by być patriotą. Dziś kraj nie wymaga, abyśmy szli na bój. Patriotyczne obowiązki mają inny wymiar.                

      - Sondaże podają, że zaufanie do obecnego prezydenta RP jest najwyższe ze wszystkich prezydentów i wynosi aż 74 proc. Jeśli ktoś się z niego wyśmiewa, to jego prywatna sprawa.         - Polacy chcą być patriotami i byli nimi od zawsze. Świadczą o tym wybitne utwory polskich pisarzy, Sienkiewicza, Żeromskiego. Być patriotą dziś to uczestniczyć w wyborach, w życiu publicznym.  Obie drużyny spisały się na medal, ciekawe były argumenty za i przeciw. Wszyscy przez godzinę dyskutowali o patriotyzmie. I nikt nie mówił, że nie można lub nie trzeba być patriotą. Wypowiedzi dotyczyły trudności bycia patriotą dzisiaj.    

     Organizatorem debaty oksfordzkiej byli nauczyciele historii: Renata Bryk, Grzegorz Bera, nauczyciel języka angielskiego Michał Łebek. Oprawę plastyczną przygotowała Beata Kuca, muzyczną – Jacek Wójcik. –Chcemy, by młodzież dyskutowała o najważniejszych problemach, zwłaszcza o patriotyzmie – powiedział Grzegorz Bera. –A wynik debaty to sprawa trzeciorzędna. Bo na pewno wszyscy Polacy są patriotami.          Wszyscy goście obecni na sali z podziwem wyrażali się o debacie i byli pełni podziwu dla jej uczestników.  


:: © 2007 made by mAxDeSigN Kielce