Ełcka Kolejka Wąskotorowa

Jak z pewnością pamiętacie naszą wizyta w Kłodzku [➦http://www.lagow-gmina.pl/klodzko] można zaliczyć do udanych. Nadszedł czas nabrać Was dzisiaj na dosłowny drugi koniec Polski.

Ełk to mazurska urokliwa miejscowość, która na zastoje turystyczne narzekać nie może. Bez względu bowiem na porę roku, turyści i przyjezdni znajdą tutaj masę atrakcji umilających im czas. Są to zarówno rozliczne zabytki, muzea, szlaki turystyczne i rowerowe oraz wiele innych atrakcji, w skład których wchodzą również imprezy cykliczne. Niewątpliwą atrakcją tej miejscowości jest znana na całych mazurach tutejsza kolej wąskotorowa. Całej tej turystycznej otoczce sprzyja bogata dziedzina noclegowa. Bez względu na to bowiem z jakim typem turysty mamy do czynienia, i jakie są jego oczekiwania, miasto Ełk oferuje różne noclegi [➦ ], jest bowiem dobrze przygotowane na przyjęcie przyjezdnych.

Wspomniana wyżej Ełcka Kolejka Wąskotorowa [➦https://pl-pl.facebook.com/pages/231], to jedna z największych atrakcji turystycznych i jednocześnie jeden z najciekawszych zabytków miejscowości i okolicy. Powstała z początkiem XX wieku i z założenia miała służyć głównie do przewozu ludzi z okolicznych wsi do miasta. Służyła jednak również na przestrzeni wieków przewozom towarów. Ciekawostką jest, iż nie przerwała ona swej działalności aż do końca XX wieku. Codziennych kursów nie zakłóciły zatem wojny i rozbiory, ani skomplikowana sytuacja polityczna regionu. Mimo iż z czasem przestała ona przynosić dochody, a opłacalność wypuszczania kolejnych kursów malała, nadal jeździła. W roku 2001 natomiast została ona oddana stricte do celów turystycznych. Najpierw zatem podjęto decyzję o likwidacji linii, po czym przechodziła ona z rąk do rąk rozmaitych instytucji, wreszcie zaspokajając potrzeby przybywających tutaj masowo, pragnących poznać miasto i okolicę turystów.

Początkowo miała rozstaw torów liczący sobie około 1000 mm, jednak na przestrzeni lat ulegało to zmianie (do 750 mm), podobnie, jak zmianie ulegało zasilanie lokomotywy. Początkowo były to parowozy, a z czasem na ich miejsce wprowadzono lokomotywy napędzane elektrycznie. Obecnie, w skład kolejki wchodzą zarówno wagony zabytkowe, jak i współczesne, klimat jednak pozostał niezmieniony, a swoisty urok pozostał również po dziś dzień.

Przyjeżdżając zatem do Ełku, czy to na urlop, weekendowy wypad, czy nawet służbowo, warto odbyć wycieczkę tutejszą koleją wąskotorową, w celu chociażby zgłębienia okolicy, poznania miasta, czy zwyczajnie odbycia tej jakże ciekawej podróży.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>