Domy składane szyte na miarę

Domy składane z prefabrykatów betonowych to ciekawa alternatywa dla osób, które z budową domu chcą uporać się nieco szybciej, niż standardowe dwa lata. O takim właśnie okresie mówi się bowiem w przypadku budynków stawianych metodą tradycyjną. I choć obecnie domy z prefabrykatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nadal pozostaje wśród inwestorów duża grupa, u których budzą sporo wątpliwości. Jednak, czy słusznie? Czym charakteryzują się takie domy i czy rzeczywiście są godne uwagi? O tym opowiadam poniżej.

Domy składane to pojęcie,  które współcześnie można odnieść do różnych technologii, albowiem domy z prefabrykatów betonowych (a ściślej keramzytobetonowych), które chcę wam przybliżyć, nie są jedynymi dostępnymi na rynku, które umożliwiają składanie domu z gotowych elementów, niczym budowanie z dziecięcych klocków.

Domy składane z prefabrykatów keramzytobetonowych

Co wspólnego mają ze sobą domy składane z prefabrykatów betonowych z blokami z wielkiej płyty, które masowo budowano w latach 70 ubiegłego stulecia? Okazuje się, że dużo. I jedne i drugie buduje się bowiem z gotowych, prefabrykowanych modułów. Jest jednak między nimi jedna, zasadnicza różnica. O ile budując bloki miano do dyspozycji zaledwie kilka modułów, o tyle dzisiejsze możliwości są niemal nieograniczone. Oznacza to, że elementy ścienne przygotowuje się na wymiar, na indywidualne zamówienie inwestora i nie ma problemu z ich dopasowaniem do wybranego przez niego projektu.

Ogrom zalet

Domy składane z prefabrykatów betonowych cenione są przede wszystkim za krótki czas budowy domu oraz możliwość dostosowania technologii do niemal każdego projektu.

W przypadku domów z prefabrykatów gotowe elementy ścienne z oknami i drzwiami, zgodnymi z wybranym przez inwestora projektem, dostarczane są na plac budowy. Tam odbywa się ich składanie w całość. W ten sposób dom w stanie surowym zamkniętym może powstać w zaledwie kilka dni.

Kolejne etapy budowy, tj. budowa dachu z pokryciem, wstawienie okien oraz wykonanie elewacji przebiega tak samo, jak w przypadku domów tradycyjnych i trwa podobnie długo. Sumarycznie czas potrzebny na wybudowanie i wykończenie domu z prefabrykatów to ok. 10-12 tygodni.

Domy składane z prefabrykatów najczęściej sprzedaje się łącznie z usługą montażu.

Wybór projektu

Kolejnym istotnym atutem domów składanych jest możliwość dostosowania prefabrykatów do każdego projektu, włącznie z tym, na który wydano już pozwolenie na budowę. W tej sytuacji obrys zewnętrzny budynku pozostanie bez zmian, czyli zgodnie z zatwierdzonym projektem. Dokumentację uzupełnić trzeba natomiast o nowy projekt konstrukcyjny.

Przygotowanie prefabrykatów zgodnie z konkretnym projektem trwa zwykle nie więcej niż 5 dni.

Rodzaje prefabrykatów

Skład mieszanki wykorzystywany do produkcji prefabrykatów zależny jest od funkcji, jaką dany element będzie pełnił w domu, a co za tym idzie, właściwości, jakie powinien uzyskać. Nieco inny skład będą miały ściany zewnętrzne, inny wewnętrzne nośne, a jeszcze inny działowe. Niektóre elementy, takie jak nadproża, dodatkowo zbrojone są prętami.

Najczęściej wykorzystywaną mieszanką są betony lekkie z kruszywem keramzytowym.

Czy warto?

Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Dokonując wyboru, należy porównać czas budowy, jaki będzie obowiązywał wykonawców, jeśli chodzi o domy składane i alternatywne technologie, a także ich koszt i parametry techniczne budynków.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge