Domek szkieletowy – wymarzony dom w 3 miesiące?

Domek szkieletowy można wybudować w 3 miesiące? Okazuje się, że tak i jest to opcja, choć wciąż mało rozpowszechniona, to jednak rosnąca w siłę. Chętnie stawiają na nią ci, którzy mają ograniczone fundusze, konkretny plan działania i przede wszystkim niewiele czasu. To również propozycja dla osób szukających rozwiązań, które idą w parze z ekologią. Z czym się wiążą szkieletowe konstrukcje domów?

Domek szkieletowy – szybko i tanio

Technologia kanadyjska przez długi czas nie cieszyła się w Polsce zbyt dużym zaufaniem. I tu pojawia się najważniejszy powód, czyli brak wykwalifikowanych i doświadczonych firm, które byłyby w stanie podołać takim inwestycjom. Rzecz tyczy się bowiem precyzyjnych projektów i budowy, w której nie ma miejsca na kompromisy, zmianę planów, czy też jakiekolwiek niedociągnięcia. Wystarczyło trochę takich realizacji, by w kraju zagościło powszechnie przekonanie, że domek szkieletowy budowany w 3 miesiące i niewielkim kosztem, nie nadaje się do normalnego, codziennego użytku. Jesteśmy jednak w dużym błędzie!

Technologia kanadyjska jest korzystna, bo pozwala ograniczyć roboty mokre do minimum. To z kolei przekłada się na możliwość budowania praktycznie o każdej porze roku. Dostarczone prefabrykaty trafiają na już przygotowane fundamenty. Efekt? Realnie krótki czas budowy. 3 miesiące to jedynie umowna granica, bo może się zdarzyć, w zależności od pracy ekipy oraz poszczególnych założeń budowy, że dom stanie „na nogi” szybciej, albo i w nieco dłuższym czasie. Tak czy owak, kilka miesięcy w stosunku do tradycyjnego budownictwa trwającego nawet 2 lata, to kolosalna różnica. Ta zaś przekłada się na ograniczenie kosztów budowy, z jakimi wiąże się domek szkieletowy.

Dom na lata?

Domek szkieletowy budowany w technologii kanadyjskiej jest ciepły, przyjazny, przytulny i można w nim zawrzeć każdą instalację czy typ pomieszczenia, jak i w tradycyjnych domach. Co więcej, taki dom ogrzewa się znacznie szybciej, bo rośnie temperatura jedynie powietrza wewnątrz domu, a nie trzeba zmagać się z długim czasem nagrzewania murów. Taki dom może nam posłużyć… jakieś 50 lat. Po tym czasie trzeba przeprowadzić gruntowny remont. Jego żywotność można wydłużyć, jeśli zostanie dobrane drewno odpowiedniej jakości, a właściciele zadbają o prawidłową eksploatacją i konserwację.

Jak każda technologia, tak i budownictwo kanadyjskie ma swoje wady. Jest to chociażby wspomniana, bądź co bądź, krótsza żywotność takich domów. Poza tym przeszkodę napotykamy w momencie, gdy poszukujemy fachowej ekipy. Nietrudno natknąć się na tych, którzy z technologią nie mieli do czynienia, ale dla zarobku biorą się za budownictwo szkieletowe. W efekcie końcowym są niedociągnięcia, zmiany w planach albo nieodpowiednio dobrane materiały, a to już przekłada się na szybkie problemy z domostwem.

Wymarzony domek szkieletowy w kilka miesięcy? Tak, jeśli tylko zatrudnimy specjalistów w budownictwie szkieletowym.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge