Balkonowe aranżacje – praktycznie i elegancko

Mieszkając w bloku lub kamienicy, nie zawsze można liczyć na wypoczynek na świeżym powietrzu. Zlokalizowane w centrum miasta budynki mogą uniemożliwiać szybkie dotarcie do terenów zieleni urządzonej. Bardzo często możliwość relaksu na terenie parku, zieleńca lub nawet małego skweru oznacza konieczność dojazdu do innej części miasta. Można jednak postawić na alternatywę, jaką jest przyjemnie urządzony balkon. Przemyślana aranżacja takiej przestrzeni stwarza dogodne warunku do wypoczynku i to tuż po przekroczeniu progu własnego mieszkania.

Mieszkanie w bloku nie musi oznaczać, że jesteśmy skazani na nieustanne przebywanie w czterech ścianach. Przy odpowiedniej aranżacji balkonu będzie można stworzyć niezwykle przyjemny, zielony zakątek, który nie tylko umożliwi wypoczynek na świeżym powietrzu, ale pozwoli także na obcowanie z przyrodą.

Dlaczego warto?

O tym, że taka alternatywa jest doskonałym pomysłem, przekonuje się coraz więcej osób. Coraz częściej też powstają balkonowe aranżacje, których różnorodność jest odzwierciedleniem gustów i potrzeb konkretnych użytkowników. Szeroki wybór balkonowych mebli i dodatków, które mogą w takiej przestrzeni zagościć, sprzyja aranżacji balkonów i pozwala dopasować je do indywidualnych wymagań.

Dlaczego wygodnie urządzony balkon może być doskonałą alternatywą dla wycieczki do parku? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest to, że taką przestrzeń można urządzić dokładnie według własnego gustu. Kolejna sprawa to czas, który jest dziś chyba najbardziej deficytowym towarem. Dotarcie do prywatnego zielonego zakątka, którym może stać się balkon, w przeciwieństwie do podróży do parku, zajmie tylko chwilę. Wystarczy przecież przekroczyć próg własnego domu. Kolejna sprawa to prywatność. Fakt, że w takiej przestrzeni nikt obcy nie może zakłócić wypoczynku, przez wiele osób wymieniany jest jako jedna z największych zalet. Do tego dochodzi jeszcze to, że przestrzeń balkonu jest dostępna o każdej porze dnia i nocy, i przez nikogo innego nie zostanie zajęta.

Jak urządzić balkonową przestrzeń?

Aranżacja balkonu będzie funkcjonalna, jeśli zostanie wcześniej odpowiednio przemyślana. Ilość mebli, roślin oraz dodatków, które wykorzystamy do urządzenia przestrzeni, zależy oczywiście od metrażu balkonu. Ich rodzaj i design natomiast od indywidualnych upodobań.

Bardzo istotną sprawą jest to, że w niektórych przypadkach balkon może wymagać odizolowania jego przestrzeni od tego, co dzieje się na zewnątrz. Hałas, zgiełk uliczny oraz wścibskie oczy sąsiadów mogłyby skutecznie zniechęcić do odpoczynku na balkonie. Jednak wystarczy wykorzystanie osłony balkonowej, by odizolować przestrzeń od wszelkich nieprzyjemnych bodźców dobiegających z zewnątrz. Takie osłony mają zróżnicowane kolory i wzory, wyglądają bardzo estetycznie, a do tego są praktyczne i odporne na zabrudzenia. Zastosowane do osłonięcia przestrzeni balkonu i stworzenia prywatnej oazy spokoju posłużą dzięki temu wiele lat.

Wybieramy meble na balkon

Balkonowa przestrzeń tworzona jest przede wszystkim z myślą o wypoczynku. Nie może więc w niej zabraknąć wygodnych mebli. Ich dobór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników. A dzięki temu, że rynek dostarcza wiele różnych rozwiązań, spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów nie powinno być trudne. Meble balkonowe właściwie w niczym albo tylko w niewielkim stopniu różnią się od mebli ogrodowych. Ich dobór często jest uzależniany od metrażu balkonu i to właśnie jest główny czynnik, różnicujący obie kategorie. O ile bowiem ustawienie dużych i ciężkich mebli drewnianych na tarasie nie stanowi żadnej przeszkody, o tyle ten sam pomysł w przypadku mieszkania z niewielkim balkonem może być już trudny do zrealizowania.

Na szczęście producenci mebli balkonowych przewidzieli taką okoliczność i właśnie z tego powodu wypuścili na rynek meble lekkie, niewielkie i z funkcją składania. Te funkcjonalności powstały bez wpływu na ich estetykę, dlatego inwestor bez przeszkód będzie mógł zapraszać na swój balkon gości i wspólnie z nimi delektować się przebywaniem na powietrzu i kąpielą słoneczną.

A co z zielenią?

Eleganckie ogrodowe aranżacje rzadko powstają bez udziału zieleni. To przecież jej obecność ma kojący wpływ na człowieka i to za nią najbardziej tęsknimy w czterech ścianach. Dlatego, warto przewidzieć dla niej miejsce pośród mebli i innych sprzętów, które mają znaleźć się na balkonie.

Dobór roślinności, podobnie jak mebli i innych balkonowych akcesoriów, uzależniamy w dużej mierze od metrażu. W niektórych przypadkach możliwe staje się ustawienie donic z niewielkimi iglakami, w innych będą musiały wystarczyć kwiaty doniczkowe. Wybierając rośliny na balkon, nie wolno zapominać o ich wymaganiach siedliskowych, które są gwarancją sukcesu uprawy.

Poszczególne elementy balkonowej aranżacji składają się na uzyskany efekt i wpływają na sposób użytkowania przestrzeni. Dla jednych będzie to miejsce przeznaczone na łapanie promieni słonecznych, dla innych przestrzeń przeznaczona do odpoczynku ze znajomymi. Szeroki wybór mebli, dodatków i roślinności umożliwia nadanie aranżacjom indywidualnego charakteru.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge